Брусниця. Опис

Багатьом знайомі кисло-солодкі ягоди брусниці. Крім того, що плоди брусниці мають приємний смак, вони мають ще масу корисних властивостей. В даний час в фармакології застосовуються не тільки ягоди, а й листя брусниці. Причому,
листя брусниці корисні не менше, ніж самі ягоди.
У листі брусниці міститься:
- Вітамін C і вітаміни групи B,
- Фенольні сполуки, що визначають бактерицидні та діуретичні властивості рослини,
- Флавоноїди, що впливають на стан капілярного русла і кровотворення.
- Глікозиди з антивірусною і сечогінною активністю.
- Катехіни - флавоноїди антиоксидантної групи.
- Дубильні речовини (17-32%).
- Органічні кислоти. 18 макро- і мікроелементів у високій концентрації - залізо, мідь, цинк, селен, срібло.
Лікувальні властивості брусниці
Брусничний лист має лікувальні властивості: сечогінну; протизапальну; в'язким; антисептичну; ранозагоювальну; жарознижуючим; заспокійливим; антігельмінтним; жовчогінну.
Найчастіше листя брусниці використовують заради двох ефектів: сечогінного і антисептичний.
Листя брусниці - профільне рослина народної медицини для лікування патологій нирок і органів сечостатевої системи.
Сечогінні властивості у нього навіть вище, ніж у мучниці - загальновизнаного природного диуретика. Але сечогінних трав багато. Винятковість брусниці - в унікальному поєднанні діуретичних властивостей з антимікробними та протизапальними. Посилюючи фільтрацію нирок, вона одночасно локалізує осередок запалення, пригнічує збудника і з сечею вимиває продукти розпаду.
Лист брусниці ефективний при сечокам'яній хворобі, особливо при уратних конкрементах, які він розм'якшує і виводить у вигляді піску і надлишку солей.
Листя брусниці в Складі сечогінних зборів призначають при:
- циститах;
- пієлонефритах;
- гломерулонефритах;
- хронічних простатитах.
Ще один напрямок Застосування листя брусниці - захворювання, пов'язані з проблемами сольового обміну, кровопостачання:
- подагра;
- остеохондроз;
- артрит.
Жовчогінні властивості брусничного листа допомагають при жовчнокам'яній хворобі. Вони усувають застійні явища, перешкоджають акумуляції щільних частинок жовчі.
В'язкі властивості настою допоможуть зупинити діарею, а бактерицидні компоненти нейтралізують дію хвороботворних мікробів.
При пізній токсикоз вагітностей також прОписують чай з листя брусниці, який здатний полегшити стан майбутньої мами. Цукровий діабет і гіповітаміноз також відступають перед листом брусниці.
При застуді можна пити чай і полоскати настоєм хворе горло. В цьому випадку брусниця працює як антисептик і імуностимулятор - поставляючи в організм вітаміни і мінерали, підсилює його захисні механізми.
Брусниця листя. Застосування
Чай з листя брусниці
Брусничний чай рекомендується використовувати для зміцнення імунітету, він додасть вам сил, бадьорості і підніме настрій. Для його приготування необхідно залити дві столові ложки листя літром окропу, накрити кришкою і дати настоятися 15 хв. Перед прийомом в нього можна додати невелику кількість меду. Пити такий чай слід 3 - 4 рази на день.
Відвар з брусничних листя
Необхідно залити 1 ст.л. листя брусниці склянкою окропу. Протягом півгодини приготований відвар кип'ятиться на повільному вогні, обов'язково закритий кришкою. Потім відвар остуджують і проціджують.
При лікуванні сечокам'яної хвороби / хвороб сечового міхура необхідно випивати по половині склянки відвару в теплому вигляді через півгодини після прийому їжі. Перед прийомом відвар можна розвести зі слабко завареним чаєм / відваром з плодів шипшини в рівних пропорціях.
При проходженні лікування необхідно робити перерву. Це пов'язано з тим, що через сечогінну дію листя брусниці з організму вимивається велика кількість калію і кальцію. Відвар з листя брусниці при вагітності рекомендується приймати по чверті склянки один раз в день.
Настій з листя брусниці
Для приготування настою необхідно заварити в термосі чайну ложечку листя з половиною склянки окропу і залишити настоятися на 2 - 3 години. Приготований настій процідити і охолодити. При ревматизмі рекомендується приймати по половині склянки через кожні 6 годин. У разі жовчнокам'яної хвороби настій приймається по 2 столові ложки до 6 разів на добу. Настій, приготований таким чином, можна використовувати і при простудних захворюваннях.
Протипоказання до застосування брусниці
- При виразці шлунка або дванадцятипалої кишки.
- При гастриті з підвищеною кислотністю.
- Дітям до 12 років застосовувати брусничний лист не варто.
- З обережністю потрібно застосовувати людям страждаючим зниженим тиском.
- Також брусничний лист не варто застосовувати при гострій нирковій недостатності.