Корінь солодки. Опис
Склад солодки
Лікувальні властивості кореня солодки
Корінь солодки. Застосування
Протипоказання до застосування солодки
Корінь солодки. Опис
Солодка не дарма отримала свою назву - її коріння мають нудотно солодкий смак, інтенсивність якого в рази перевищує солодкість цукру.
Солодка гола (лакриця) - це багаторічна трав'яниста рослина висотою до 70-90 см, сімейства бобових. У народі цю траву називають лакричник, солодковий корінь, лакрица, лакричний корінь, солодка гладка. Виростає солодка гола (лакриця) в Європейській частині Росії, в Середній Азії і на Кавказі. Для медичних цілей заготовляють кореневища і коріння рослини. У висушеному вигляді коріння не втрачають активності 10 років.
Згадка про цілющі властивості кореня солодки можна знайти в Каноні тибетської медицини «Чжуд-Ши», де рекомендується використовувати солодку при втоми, для відновлення тканин і виправлення обміну речовин. У цьому ж документі йдеться про те, що солодка додає здоровий вигляд, сприяє довголіттю і підсилює діяльність шести почуттів людини. Лікарі Китаю вважали, що солодка, поряд з женьшенем, омолоджує організм.
Склад солодки
Кореневища і коріння солодки містять велику кількість цукрів (глюкозу, фруктозу, мальтозу, сахарозу), крохмаль, целюллозу, бурштинову, лимонну, фумаровую, винну і яблучну кислоти, гліциризинову кислоту, ефірну олію, стероїди, смоли, кумарини, фенолкарбонові кислоти, флавоноїди, дубильні речовини, вищі жирні кислоти, алкалоїди, вищі аліфатичні вуглеводні і спирти.
Але солодкий смак рослині надає гліциризин, частка якого може досягати 23%. Ця речовина в десятки разів солодше, ніж цукор, тому солодку використовували в якості натурального підсолоджувача.
Корінь солодки. Лікувальні властивості
Основні властивості кореня солодки - відхаркувальний, обволікаючий і легкий проносний. Глицирризин підвищує секрецію залоз бронхів, сапоніни подразнюють слизову шлунка і підвищують секрецію бронхіальних залоз. Флавоноїди знімають спазм мускулатури бронхів. Стероїди, подібні за будовою з гормонами кори надниркових залоз, мають протизапальний ефект.
Давньокитайські лікарі вважали, що корінь солодки здатний продовжувати життя, берегти молодість і красу. Кошти на його основі істотно знижують рівень холестерину, зміцнюють імунітет, коригують ендокринну систему, тонізують і діють на людину, як антидепресант.

Багатовікова практика Застосування солодки доводить її високу ефективність у лікуванні пневмоній, бронхітів, астми, сухого кашлю, туберкульозу та інших хвороб верхніх дихальних шляхів. Позитивно діє корінь солодки і на шлунково-кишкового тракту. Його споживання сприяє швидкому одужанню від виразок, воно допомагає позбутися від хронічних закрепів, покращує перистальтику кишечника і виділення шлункового соку.
Відвар, приготовлений з коріння солодки, нормалізує функціонування нервової системи, допомагає в боротьбі з швидкою стомлюваністю і хронічною втомою, нормалізує сон. Корінь солодки позитивно впливає на гормональну систему і підвищує стійкість організму до дефіциту кисню.
Лікувальні властивості кореня солодки Складаються ще і в сприятливу дію на печінку і сечовидільну систему. Її рекомендується приймати при різних патологіях нирок, пієлонефриті, сечокам'яній хворобі, запаленнях сечового міхура. В цьому випадку солодка буде особливо ефективна в поєднанні з іншими травами - споришем, хвощем, березовими бруньками. Допоможе корінь солодки відновити функції печінки. Вона знижує ймовірність розвитку раку печінки і цирозу. Крім цього солодка є відмінним детоксикаційні засобом, тому її можна використовувати при отруєннях, а також для нейтралізації токсичної дії деяких ліків.
За умови, що в приготованих настоях відсутня промисловий цукор, екстракти та чаї з кореня солодки рекомендуються до споживання людям з цукровим діабетом. Ці кошти мають невисокий глікемічний індекс, тобто, не підвищують кількість цукру в крові. Більш того, деякі речовини, що містяться в солодке, сприяють його зниження, тобто, можна стверджувати, що прийом солодки підвищує якість лікування цукрового діабету II типу.
Застосовувати солодку можна для вирішення не тільки внутрішніх, а ще й зовнішніх проблем. Вона показує хороші результати в боротьбі з багатьма шкірними захворюваннями - дерматитами, екземою, грибком, алергічними дерматитами, нейродерміту, пузирчаткой, ранами і опіками. У подібних випадках кошти з кореня солодки використовуються для компресів і протирання.
Застосування кореня солодки
Відвар солодки
Такий засіб підходить для лікування більшості перерахованих вище захворювань. 10 грам висушених коренів солодки на склянку гарячої води. Тримають на водяній бані 20-30 хвилин, після чого проціджують, доводять до початкового об'єму.
Вживають по 1-2 ст. ложці за півгодини до прийому їжі, три рази в день. Дітям досить на прийом чайної ложки відвару або настою 3 рази на добу.
Настій з кореня солодки
Подрібніть корінь солодки так, щоб вийшла чайна ложка сировини. Помістіть його в склянку окропу, залиште на годину, після чого процідіть. Настій приймати потрібно по третині склянки до їди тричі на день.
Даний засіб особливо корисно при гастриті і для відновлення здоров'я надниркових залоз.
Чай з солодки
Подрібнений корінь можна просто заварювати як чай. Таким засобом добре лікувати простудний кашель. Щодня корисно пити по чашці чаю з солодки і трав. З'єднайте двадцять грам кореня і п'ять грам меліси, золототисячника і м'яти. Даний збір заварюйте і пийте як чай.
Коли необхідно купірувати печію або вгамувати біль у ділянці шлунка, рекомендується приготувати чай за таким рецептом: 2 ч. Л. солодки змішують з 1 ч. л. меліси і 1 ч. л. ромашки, заварюють 1 склянкою окропу, дають настоятися протягом 15 хвилин і випивають після їжі.
Сироп з кореня солодки

Для приготування сиропу необхідно: екстракт кореня солодки 5 грам, цукрового сиропу 80 грам і медичного спирту 10-12 грам. Всі компоненти послідовно змішуються: екстракт додається в сироп, а в отриману суміш вливається спирт.
Такий сироп зберігатися в холодильнику в щільно закритому посуді (банці або флаконі). Його використовують для лікування простудних хвороб (особливо при кашлі).
Сироп з кореня солодки - універсальний засіб, для лікування кашлю у грудних дітей, в також хвороб шлунково - кишкового тракту, жарознижуюче. Корінь солодки - по-справжньому натуральний продукт, який не страшно дати малюку, переживаючи, що в ньому міститься велика кількість шкідливих речовин. Такий сироп особливо зручно давати маленьким дітям - він має приємний солодкуватий смак, і малюки приймають його без негативних емоцій.
Протипоказання до застосування солодки
При тривалому застосуванні кореня солодки можуть виникати набряки, зниження потенції і лібідо, підвищення артеріального тиску.
Солодка протипоказана при вагітності, гіпертонії, захворюваннях серця (міокардитах, перикардитах), водно-сольовому дисбаланс, цирозі печінки. З обережністю солодку слід вживати людям, що страждають на глаукому і цукровим діабетом.
Вживання солодки може спровокувати дефіцит калію в організмі, тому в період лікування необхідно вводити в свій раціон продукти багаті цим елементом. До них відносяться фініки, родзинки, мигдаль, курага і деякі інші.