Корінь женьшеню. Опис
Склад женьшеню
Лікувальні властивості кореня женьшеню
Корінь женьшеню. Застосування
настоянка женьшеню
Протипоказання до застосування женьшеню
Корінь женьшеню. Опис
Женьшень звичайний - багаторічна рослина роду Женьшень відноситься до сімейства аралієвих. Понад три тисячі років тому китайські цілителі відкрили чарівні властивості кореня женьшеню. Назва кореня позначається двома ієрогліфами: «жень» - людина і «шень» - корінь. І правда, за формою корінь женьшеню нагадує людську фігуру.
Женьшень як лікарська рослина культивують в Китаї, Північній і Південній Кореях, Японії, Росії (на Далекому Сході), США, Канаді та В'єтнамі.
Корінь женьшеню широко застосовують в медицині (як офіційної, так і народної), фармацевтиці, косметології, а в обох Кореях і Китаї його корінь використовують в кулінарії в якості приправи.
Склад женьшеню
До Складу коренів женьшеню входять:
- тритерпенові глікозиди, які називають також гінзенозідамі, або панаксозіди - головне надбання женьшеню;
- ефірні масла, що доповнюють властивості глікозидів;
- мікро і макроелементи: фосфор, сірка, калій, кальцій, магній, залізо, натрій, кремній, стронцій, марганець, цинк, кобальт, молібден, титан;
- вітаміни С, В1, B2, B12, біотин, нікотинова, фолієва і пантотенова кислоти;
- жирні кислоти, жирне масло, пектинові і дубильні речовини, алкалоїди, слизу, крохмаль.
Лікувальні властивості кореня женьшеню
Основна сфера вплив кореня женьшеню - це нервова і кровоносна системи людини. При регулярному контрольованому прийомі людина краще адаптується до стресових ситуацій, легше переносить серйозні фізичні та психо-емоційні навантаження.
Корінь женьшеню покращує:
- тонус серцевого м'яза і судин;
- кровопостачання тканин і органів, в результаті чого посилюється потенція, покращується дихання, підвищується витривалість;
- мозкову діяльність.
Лікувальні властивості женьшеню
Тонізуючу дію. Женьшень - тонізуючий засіб тривалої дії. Підвищує фізичну і розумову активність. Він показав себе як безпечний, ефективний, натуральний стимулятор, по силі ефекту не поступається кофеїну і амфетамінів. Однак він має м'який дією і тому не викликає надмірну стимуляцію.
Імуностимулятор. Завдяки женьшеню нормалізується робота всіх систем організму, особливо - його захисна функція. Женьшень підвищує імунітет. Рекомендується лікарями в осінньо-зимовий період для профілактики простудних захворювань.
Загальнозміцнюючу дію. Дослідження вчених показали, що женьшень покращує загальний стан пацієнтів. Доктора рекомендують його людям будь-якого віку для усунення стресу, покращення настрою і сну.
Антистрес. Женьшень допомагає організму адаптуватися до всіх видів стресу.
Серцево-судинна система. Женьшень поліпшує кровообіг і знижує процес склеювання тромбоцитів. Китайські дієтологи рекомендують включати женьшень в раціон харчування людей, що страждають серцево-судинними захворюваннями.
Вміст цукру в крові. До Орен женьшеню нормалізує рівень цукру в крові. Доктора рекомендують використовувати його як невід'ємну частину оздоровчої дієти при цукровому діабеті.
Антиоксидантну дію. Корінь женьшеню має сильні антиоксидантні властивості. Це робить женьшень незамінним в профілактиці безлічі захворювань, викликаних впливом вільних радикалів.
Сексуальне здоров'я. Корінь женьшеню позитивно впливає на статеву функцію і стимулює роботу всієї репродуктивної системи. Тому дуже корисний для чоловічого здоров'я.
Довголіття. При регулярному використанні женьшень не тільки благотворно впливає на здоров'я і тонус, але і сприяє довголіттю.
Антиракова дію. Женьшень здатний знижувати розмір пухлин.
Корінь женьшеню. Застосування

Всі препарати женьшеню можуть застосовуватися дуже тривалий час і мають дуже широкий спектр дії на організм людини.
Корінь женьшеню сильно впливає на центральну нервову систему, приводячи її в робочий стан без негативних наслідків. Причому це відбувається м'яко і поступово, не приносячи шкоди організму.
Препарати на основі кореня женьшеню застосовують при:
- Сильному перевтомі, хронічному недосипанні, постійних стресах;
- У період відновлення після важких хвороб, хірургічних операцій;
- Частих простудних і вірусних захворюваннях;
- Для лікування суглобових захворювань - артритів, ревматизму, подагри і так далі;
- Для лікування анемії;
- Для лікування головного болю, мігрені;
- Зниженні статевої функції;
- У літньому віці, для зміцнення фізичних сил і збільшення активності;
Східна медицина радить поєднувати прийом женьшеню з фізичними вправами або працею на свіжому повітрі.
Настоянка з кореня женьшеню
Беруть 30г. кореня женьшеню, ретельно подрібнюють, заливають 1 л спирту і залишають в сухому темному місці на 3 - 4 тижні, періодично збовтуючи. Після настоювання настоянку проціджують і використовують для лікування і профілактики.
Тим, хто не може використовувати настоянку женьшеню на спирту, можна приготувати її водний аналог. Для її приготування 2 ст л сухих, подрібнених коренів заливають 2 ст холодної води, ставлять на водяну баню і кип'ятять протягом 5-10 хвилин, після цього настоюють протягом декількох годин і проціджують. Водна настоянка женьшеню за своїми лікувальними властивостями поступається спиртової, зате діє більш м'яко і рідше викликає побічні ефекти.
У профілактичних цілях, в літньому віці і для лікування нервової та фізичної перевтоми спиртову настоянку женьшеню приймають по 15-20 крапель 3 рази на день за 30-40 хвилин до їжі, курс лікування - 4-6 тижнів. Водну настойку приймають по 1 ст л 2-3 рази на день до їди, курс лікування - 1 - 1,5 місяця. Потім місяць перерва.
Для лікування захворювань, в період відновлення після хвороб і для зміцнення імунітету настоянку на спирту приймають по 30-40 крапель 2-3 рази на день, курс лікування - до 2-х місяців. Водну настойку приймають по 1-2 ст л 3 рази в день, курс лікування - 2 місяці. Цей курс буде досягнуто потрібного результату через місяць.
Протипоказання до застосування женьшеню
Чи не рекомендують препарати з кореня женьшеню при безсонні, підвищеній нервовій збудливості, гіпертонії, гіперфункції щитовидної залози і практично будь-яких захворюваннях, що супроводжуються підвищеною температурою, виділенням гною або утворенням абсцесів. При судомах, дітям до 16 років, під час вагітності та лактації, лікарські препарати, що мають у своєму Складі женьшень, категорично заборонені.
Під час прийому женьшеню слід повністю відмовитися від прийому спиртних напоїв, а приймати його строго в дозованих пропорціях.