Очанка. Опис
Очанка лікарська - це невелика трав'яниста рослина, однорічна з сімейства з сімейства заразихових. Виростає очанка лікарська в європейській частині Росії, а також в Україні та Білорусії. На Україні очанка зростає в основному в Закарпатті та в околицях ріки Дніпро. Проростає очанка в передгір'ях, на вологих луках і узліссях.
Рослина також відомо під назвами «очна трава», «очниця», «горлянка». Головним чином, саме цілющий ефект для людських очей послужив основою цих назв. Лікарські властивості очанки зосереджені в наземних частинах рослини - листя, квітки.
Лікувальні властивості очанки
Цілюща сила очанки обумовлена її Складом, представленим у вигляді: флавоноїдів (рутину, кверцетину, ізокверцітрін), ефірного масла, смол, сапонінів, кислот (бензойної, фумарової, кавовій), глікозидів, гіркоти, дубильних речовин, кумаринів, жирних олій, антоціанів, вітаміну C, каротину. Також в Складі очанки містяться такі мікроелементи, як кремній, магній, хром, залізо, нікель, марганець та інші.
Корисні властивості очної трави очанки характеризуються заспокійливим і протизапальну дію, а разом з цим знеболюючим, в'язким, спазмолітичну, гіпотензивну і обволакивающим діями.
Очанка знижує очний тиск, покращує кровопостачання головного мозку і зір, а також характеризується протинабряковими і протикислотному властивостями, імуномодулюючою ефектом і протиалергічну дію!
В першу чергу за допомогою очанки лікують очні захворювання. Серед них підвищений внутрішньоочний тиск, глаукома, кон'юнктивіт, блефарит, катаракта. Допомагають препарати очанки і при підвищеній втомлюваності очей, помутнінні рогівки.
Допоможуть препарати з трави очанки при втоми очей різного походження. Це може бути втома від зайвого сонячного світла і поганого освітлення, від тривалої роботи за комп'ютером та аналогічних причин.
Заспокійливі, гіпотензивні, в'яжучі та антисептичні властивості очанки застосовуються в народній медицині при: гастритах з підвищеною кислотністю, ангіні, ентероколітах, подагрі, ревматизмі, бронхітах, що супроводжуються наполегливою кашлем і в'язким секретом, запаленнях голосових зв'язок.
Очанка трава. Застосування при захворюваннях очей
Очанка використовується для приготування відварів і настоїв в якості лікувальних засобів для очей, коли з'являються такі проблеми:
- запалення слізних мішків;
- запалення слизової оболонки ока;
- запалення повік;
- катаракта;
- глаукома;
- пошкодження рогівки ока;
- підвищена стомлюваність очей;
- необхідність в захисті здоров'я очей при впливі зовнішніх агресивних чинників середовища;
- вікові зміни зору.
Для лікування очних хвороб траву очанку застосовують не тільки зовнішньо, але і внутрішньо.
Настій очанки
Насипте в об'ємну чашку 3 ст. л. сушеної трави очанки. Долийте 400 мл окропу. Посуд добре укутайте, почекайте, поки охолоне. Тільки після цього можна процідити. При внутрішньому застосуванні, випийте потроху весь обсяг за день. Цей настій використовують і зовнішньо: роблять примочки, промивають очі, закопують. Дуже ефективний настій для лікування кон'юнктивіту.
Настій при лікуванні короткозорості
В цьому випадку до очанки рекомендується додати рівну кількість сухих квіток календули. Це значно підвищить ефект від Застосування настою. Для лікування запалення очей, можна додати плоди фенхелю, що підвищить антисептичні властивості настою. Столову ложку подрібнених трав заливають окропом і настоюють. Розчином промивають очі або використовують його для компресів.
Настоянка очанки
Для приготування настоянки беруть 3 ст. л. очанки і 200 мл горілки. Наполягають 2 тижні, постійно збовтуючи. Лікарський препарат розводять у воді по 25 крапель. Готову настоянку можна зберігати не довше 5 років.
Препарат підходить для лікування очних захворювань у дорослих і дітей старше 12 років. лікування настоянкою очанки позбавить від «піску» в очах, зниження зору у вечірній час, почервоніння і втому після роботи за комп'ютером. Настоянка також використовується для знезараження та місцевого знеболювання. Її можна використовувати при ударах і розтягненнях і як засіб для обробки ран.
Відвар очанки
У літньому віці рекомендується вживати відвар очанки для зміцнення зорового нерва, судин очей і підтримки здорового стану сітківки.
Для приготування відвару необхідно взяти 2 чайні ложки очанки, залити 480 мілілітрах тільки скипіла води і настояти 120 хвилин. Готовий препарат проціджують. П'ють його по 2/3 склянки до їди 3 рази на добу.
Позитивні зміни в стані зору відзначаються вже після першого тижня лікування. Курс лікування Складає близько 1 місяця і може змінюватися в залежності від стану хворого.
Як зовнішній засіб для лікування очей рослина можна рекомендувати кожному. При внутрішньому вживанні очанки слід утриматися під час вагітності, при індивідуальній непереносимості і гострому гастриті.