Чорниця ягоди. Опис
Чорниця звичайна або міртолістная - невисокий сільноветвістий чагарник сімейства вересових.
Чагарник чорниці невисокий виростає до півметра, має тонкі, зелені гілки. Народні назви: чернець, черниця, чорницю, чернішнік, черніжнік, Черняга, чернега, в старовину чорницю називали також ворон-ягодою. Російська назва «чорниця" пов'язане зі здатністю фарбувати «чорнити" губи, зуби, пальці. У роки Великої Вітчизняної війни льотчикам перед нічними польотами давали чорничний кисіль, так як ягоди чорниці покращують кровопостачання сітківки ока і сприяють загостренню нічного зору. Зростає чорниця переважно в тінистих місцях, на лісосіках, і щебністих галявинах.
Чорниця сушена. Склад
Ягоди чорниці містять до 17% дубильних речовин, до 7% органічних кислот (лимонна, бурштинова, хінна, щавельная) до 30% цукру, вітаміни С і В, каротин. Насіння рослини містять масло і протеїни. Змісту дубильних речовин в листі становить до 20%, а також міститься багато органічних кислот, марганцю, заліза та хрому.
Найважливіше діюча речовина ягід чорниці, заради якого їх і використовують в медицині, - дубильні речовини. Флавоноїди, мінеральні речовини, органічні кислоти, вітаміни і цукор - також важливі доповнення. Однак останнім часом звернув на себе увагу вчених блакитний пігмент, який, на їхню думку, пригнічує бактеріальний ріст. Р. Ф. Вайс проводить паралель з червоним пігментом перстачу прямостоячого (калгану), червоного вина, а також червоного буряка. Діючі речовини листя чорниці - флавони, дубильні речовини, арбутин, глікозиди і, можливо, речовини, які можуть знижувати вміст цукру в крові. Заслуговує на увагу великий вміст марганцю і хрому.
Корисні властивості ягід чорниці
Чорниця сушена має безліч корисних властивостей. Ягоди чорниці:
- мають протиракову активність (наприклад, запобігають раку молочної залози); зміцнюють кровоносні судини;
- знижують рівень холестерину і зменшують ризик розвитку серцево-судинних захворювань;
- перешкоджають погіршення зору і знімають втому з очей;
- благотворно впливають на пам'ять і сповільнюють вікове падіння мозкової активності;
- запобігають діабету 2 типу - знижують рівень цукру та інсуліну в крові;
- покращують перистальтику кишечника;
- боряться з інфекціями сечових шляхів;
- загоюють ранки на слизової в ротовій порожнині;
- прискорюють одужання ангіни;
- при зовнішньому застосуванні відвар лікує шкірні захворювання (псоріаз, екзему і ін.);
- ефективні в лікуванні дитячої діареї і викликають її бактерій;
- сприяє зростанню кісток у дітей;
- зміцнює імунітет;
- прискорює загоєння ран;
- підтримує здоров'я зубів;
- бере участь у формуванні колагену.
Чорниця сушена (ягоди). застосування

Листя і ягодиди чорниці застосовують як в'яжучий засіб при гострих і хронічних порушеннях травлення, що супроводжуються проносами, втратою маси тіла, апетиту, при диспепсії, пов'язаних з посиленими бродильних і гнильними процесами, коліті і ентероколітах.
Як засіб, що містить вітаміни, рекомендується при цинзі та інших гіпо-та авітамінозах. Часто використовують місцево при стоматитах і гінгівітах в якості в'яжучого і антисептичний засіб.
Плоди чорниці широко відомі як противопоносное засіб (при проносах неінфекційного походження) особливо у дітей. Як допоміжний засіб поряд з антибіотиками вживається при дизентерії та авітамінозах.
Свіжі плоди чорниці у великих кількостях призначають при подагрі, ревматизмі та інших захворюваннях, пов'язаних з порушенням обміну речовин, при каменях у нирках, недокрів'ї.
Рецепти застосування чорниці
Суп з сушеної чорниці
Зваріть 1.5 склянки ягід, додайте в суп стакан сметани.
Чай також можна приготувати з ягід чорниці. Для цього 100 г сушеної чорниці залийте літром води і варіть протягом 5 хвилин. Потім настоюйте годину і фільтруйте, додайте цукор і сік лимона за смаком.
Крім смачних компотів і киселів ви можете приготувати самостійно вітамінний коктейль із сушених ягід, банана і знежиреного молока. А найпростіше і найочевидніше рішення - додати чорницю в улюблену кашу, до кукурудзяних пластівців або мюслі. І ніхто не забороняє використовувати цей продукт в рецептах домашніх кексів і тістечок.
Протипоказання до застосування чорниці
Основним протипоказанням застосування чорниці є надмірна чутливість до компонентів рослини, а також алергічні реакції.