Корінь оману (девясил). Опис
Оман (девясил) високий є багаторічною рослиною сімейства айстрових. Дивосил зустрічається в дикому вигляді на вологих ділянках поблизу водойм, а також культивується в садах і на городах. Цінність представляє саме корінь і кореневища оману.
Оман широко використовується в медицині, кулінарії, лікеро-горілчаної промисловості завдяки комплексу Складових компонентів - алкалоїдів, камеді, смол, ефірних масел, вітамінів, сапонінів, сахаридов, слизу, пектинів.
Дослідження коренів оману показали, що в них міститься величезна кількість інуліну (близько 44%), який є натуральним замінником цукру (з нього добувають фруктозу)
Лікувальні властивості кореня оману
Серед низки так званих «шлункових рослин» оман стоїть в числі перших. При лікуванні уражень шлунково-кишкового тракту
корінь оману діють комплексно:
- знімає запалення і спазм,
- знижує кислотність вмісту шлунка,
- нормалізує його моторику і секреторну функцію.
- відновлює нормальне надходження вмісту шлунка в кишечник і стан мікрофлори шлунково-кишкового тракту,
- підсилює жовчовиділення і вироблення слизу.
- вбиває грибки і паразитарні організми. Особливо згубно діють на аскарид.
Корінь оману використовують в лікуванні виразкової хвороби, гастриту, гастроентериту, проносів різного походження та інших захворювань шлунково-кишкового тракту.
Дивосил знайшов своє Застосування в медицині як відхаркувальний засіб при туберкульозі легенів, бронхіті, трахеїті і інших запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Використовують його в лікуванні грипу, лихоманки і ГРЗ.
Корінь оману застосовується при:
- кашлі, як відхаркувальний засіб, виводить мокротиння;
- порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту:
- зниження апетиту і перистальтики кишечника;
- гастриті, коліті;
- проблемах з репродуктивною системою у чоловіків або жінок;
- порушення менструального циклу;
- цукровому діабеті;
- шкірних захворюваннях;
- зниженні імунітету;
- ревматизмі.
Корінь оману. Застосування
Чай з оману
1 столову ложку сухого кореня оману розчиняють в 250 мл крутого окропу, настоюють протягом 15 хвилин і приймають до 4 разів на добу по 250 мл. При бажанні можна додати в чай трохи липового меду. Лікарський чай корисний при астмі, кашлюку і кашлі.
Настоянка оману
Візьміть 250 грамів сухих коренів оману, залийте їх горілкою в кількості 0,5 літра. Засіб необхідно настоювати в темному місці два тижні, періодично струшуючи. Настоянку кореня оману приймають 3-и рази на день по 20 крапель, розбавляючи невеликою кількістю води. Настоянка оману допоможе вилікувати туберкульоз.
Настій оману
Готують шляхом "холодного настоювання" 1 ч.л. сухих коренів оману в 250 мл охолодженої, попередньо кип'яченої води; тривалість настоювання - 8 - 10 годин. Приймати до 4-х разів на день по 50 мл. Показання до Застосування: діарея, гіпертонія, геморой, шлунково-кишкові захворювання, глисти.
Відвар коренів оману
На 250 мл води - 20 г коренів оману, варити при помірному кипінні 10 хвилин, далі наполягати протягом 4-х годин. Приймають як відхаркувальний засіб, а також призначають для лікування шлунково-кишкових захворювань. Кратність прийому - до 4-х разів на день, за півгодини до їди, по 1 - 2 ст.л ..
Відвар у вині
Готується препарат шляхом відварювання коренів оману у вині. На півлітра вина - 20 г сировини, варити 10 - 15 хвилин, після охолодження процідити. Засіб надає тонізуючу і загальнозміцнюючу дію. Приймати по 50 мл 2 - 3 рази на день. Таке вино добре приймати ослабленим, часто хворіють людям. Але відвар оману у вині підвищує кислотність шлункового соку, тому його не можна приймати при гастритах з підвищеною кислотністю і виразці шлунка.
Мазь з коріння оману
Відмінно загоює рани, не залишаючи рубців. Допомагає при екземі, діатезі, опіках. Для виготовлення знадобиться ложка подрібненої в порошок кореня оману і прокручене в м'ясорубці свиняче несолоне сало (5 ст. Л). Інгредієнти змішати, перетопити на повільному вогні, помішуючи.
Масло з оману
100 г сухого і подрібненого кореня оману необхідно залити 1 л рослинного масла, після чого засіб настоюється на сонці протягом 15 днів. Застосовується масло як ранозагоювальний засіб при лікуванні трофічних виразок гомілки, а також довго не загоюються ран.
Протипоказання до застосування оману
Корінь оману протипоказаний при важких захворюваннях серця (пороки, аритмії), патології нирок, індивідуальної непереносимості.