Обліпиха сушена (ягоди). Опис

Хоча в народі часто зустрічається словосполучення «обліпихи дерево», насправді обліпиха - це колюче чагарникова рослина. Її плоди мають помаранчевий колір, округлу форму, кислуваті на смак.
З давніх-давен вважається, що найкращим джерелом легкозасвоюваних вітамінів є саме обліпиха, корисні властивості її настільки великі, що вона застосовується для лікування деяких захворювань, їх попередження та профілактики.
Склад обліпихи
На 100 грам стиглих плодів обліпихи припадає лише 82 кілокалорії і 5.4 грама жирів, а також багатий набір макро- і мікроелементів:
- Натрій - 4 мг
- Магній - 30 мг
- Кальцій - 22 мг
- Фосфор - 9 мг
- Залізо - 1.4 мг
- Калій - 193 мг
- Вітамін С - 200 мг
- Вітамін E - 5 мг
- Вітамін А - 250 мкг
- Вітамін PP - 0.4 мг
- Вітамін B1 - 0.03 мг
- Вітамін B2 - 0.05 мг
- Вітамін B5 - 0.2 мг
- Вітамін B6 - 0.8 мг
- Вітамін B9 - 9 мкг
- Біотин - 3.3 мкг
- Бета-каротин - 1,5 мг
Стає очевидним, що переоцінити обліпиху, корисні властивості і її значення в медицині просто неможливо.
Прийом невеликої кількості ягід або соку обліпихи заповнює денну норму майже всіх необхідних для організму речовин. Але не тільки плоди обліпихи приносять користь для здоров'я - кора, гілки та листя рослини теж багаті за своїм Складом.
Корисні властивості ягід обліпихи
У народній медицині ягоди обліпихи використовуються з давніх-давен. Її застосовували як лікувальний засіб у Древній Греції, Китаї, Монголії і Тибеті. І дійсно, обліпиха здатна вилікувати безліч серйозних захворювань.
Показаннями до застосування обліпихи:
- зниження імунітету;
- авітамінози;
- рани, опіки, пролежні, ерозії;
- шкірні захворювання; хвороби шлунково-кишкового тракту;
- хвороби печінки;
- захворювання верхніх дихальних шляхів;
- серцево-судинні захворювання;
- хвороби нервової системи;
- онкологія;
- захворювання суглобів і інші.
Застосування ягід обліпихи
Корисні і лікувальні властивості обліпихи широко застосовується для зменшення і припинення болю при запальних процесах, для швидкого загоєння ран, прискорення грануляції та епітелізації тканин. У народі використовують плоди обліпихи, у вигляді соку, водного настою, спиртової настоянки, сиропу.
- Обліпиху призначають всередину при виразковій хворобі стравоходу і шлунка, різних авітамінозах.
- При шкірних захворюваннях, довго не загоюються виразках і ранах, в гінекологічній практиці, при променевому ураженні шкіри і слизових оболонок використовують зовнішньо водний настій і масло обліпихи.
- Компреси з листя обліпихи застосовують при ревматизмі.
- Масло обліпихи, що отримується з плодів, має епітелізіруется, гранулюючих і болезаспокійливими властивостями.
- Обліпиха - прекрасне полівітамінний засіб.
- Масло обліпихи призначають при лікуванні опіків, обмороження, погано гояться зовнішніх виразок, екзем, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, як профілактичний засіб для зменшення дегенеративних процесів змін слизової оболонки стравоходу.
Способи застосування обліпихи
Застосування обліпихи при облисінні
2 ст. ложки плодів і листя обліпихи заварити 2 склянками окропу, настояти 2-4 години в щільно закритому посуді, процідити. Пити по 150 мл 2 рази на день до їди вранці і ввечері. Втирати в шкіру голови на ніч щодня.
При випаданні волосся, облисінні корисно систематично вживати в їжу плоди обліпихи або пити відвар молодих гілок і мити голову. Після миття втирати в голову масло обліпихи.
При захворюваннях суглобів і ревматизмі
Можна приймати відвар або чай з листя обліпихи. Відвар з обліпихи готують так: 1 столову ложку сухої подрібненої сировини кип'ятять 10 хвилин в 1 склянці води, проціджують і доводять об'єм до початкового кип'яченою водою. Приймають по 1/2 склянки 2 рази на день. Для чаю беруть 5 г сировини на 1 склянку окропу.
При лікуванні ерозій шийки матки
Застосовують ватні тампони, рясно змочені олією обліпихи (5-10 мл на тампон). Тампони міняють щодня. При кольпітах -10-15 процедур, при ендоцервіцитах і ерозіях шийки матки - 8-12 процедур. При необхідності курс лікування повторюють через 4-6 тижнів.
Так як ягода містить величезну кількість хімічних елементів, у людей, схильних до алергічних реакцій на один з них, можуть виникнути алергічні прояви і на продукти, що містять обліпиху і її масла.